sufity napinane warszawa koszulki z napisami ochrona obiektów Łódź tłumacz z niemieckiego na polski kolonia jenga boom meble kuchenne na wymiar łódź

Margaret Thatcher

Margaret Hilda Thatcher -  urodzona 13 października 1925 w Grantham, zmarła 8 kwietnia 2013 w Londynie. Brytyjska polityk, była jedyną w Wielkiej Brytanii kobietą zajmującą stanowisko premiera. Sprawowała też ten urząd przez najdłuższy czas w historii kraju. Przez swoje zdecydowane działania nazywana była „żelazną damą”. Urząd premiera objęła w momencie dużego kryzysu ekonomicznego, który był spowodowany zbyt rozbudowanymi świadczeniami socjalnymi i inflacją. Aby poprawić sytuację w państwie ograniczyła dotacje wielu państwowych firm, zmniejszyła wydatki budżetowe, obniżyła podatki i zatrzymała inflację kosztem zwiększonego bezrobocia. Polityka przez nią prowadzona uzyskała miano thatcheryzmu. Premier Wielkiej Brytanii była również eurosceptykiem. Mówi się o niej jako o przedstawicielce neokonserwatyzmu, czyli połączenia  liberalizmu gospodarczego z konserwatyzmem społecznym.

Cytaty:

„Albo staniemy na zasadach, albo nie staniemy w ogóle.”

„Jeśli chcesz, by coś zostało powiedziane – powierz to mężczyźnie. Jeśli chcesz by zostało zrobione – powierz to kobiecie.”

„Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.”

 

 

Script logo
Design marcinkaczmar.pl