systemy kominowe hemoroidy leczenie nieruchomości szczecin księgowość cieszyn zaproszenia na ślub najlepszy biznes

Katarzyna II Wielka

Katarzyna II Wielka - (ur. 2 maja 1729 w Szczecinie, zm. 17 listopada 1796 w Petersburgu).

Urodziła się w Szczecinie, jako Zofia Fryderyka Augusta. Imię Katarzyna przyjęła na prawosławnym, chrzcie. Przez wielu postrzegana jest jako negatywna postać w historii Europy. Doprowadziła do rozbiorów Polski i zniknięcia tego kraju z map na 123 lata.

Co ukształtowało stalowy charakter wielkiej carycy?

Z pewnością duży wpływ miały na to dwa czynnik: dzieciństwo i pierwsze małżeństwo. Jej relacja z matką należała do toksycznych. Niespełnione ambicje jej matki, Joanny przełożyły się na frustracje. Matka wmówiła Katarzynie, że jest brzydka i bezczelna. To spowodowało, iż Katarzyna postanowiła zadbać o swój rozwój intelektualny. Była osobą bardzo oczytaną. Wiemy, że utrzymywała korespondencję z Wolterem i Diderotem. Tego drugiego uratowała również w trudnej sytuacji finansowej.

Drugim z czynników, który miał decydujący wpływ na życie wówczas młodziutkiej Katarzyny było jej pierwsze małżeństwo z księciem holsztyńskim Piotrem Ulrykiem, późniejszym carem rosyjskim Piotrem III. Katarzyna była na dworze zupełnie sama. Nie miała żadnego powiernika, a jej kontakty z mężem ulegały totalnemu ochłodzeniu. Przyczyną złych kontaktów z Piotrem była głównie jego niedojrzałość emocjonalna i rozminięcie się w ich zainteresowaniach. Skutkiem tego byli liczni kochankowie, u których szukała zrozumienia i przyjaźni. Taka była też relacja ze Stanisławem Augustem Poniatowskim. Łączył ich nie tylko łóżkowy romans, ale i silna przyjaźń. Nawet po rozstaniu pisali do siebie listy. Katarzyna zwierzała się mu i opisywała wydarzenia ze swojego życia.

Postać Katarzyny Wielkiej jest trudna do jednoznacznej oceny. Z jednej strony bezlitosna władczyni, wydająca rozkazy o krwawym tłumieniu wszelkich powstań. Z jej zdaniem liczyli się wszyscy ówcześni władcy. Z drugiej strony władczyni, której pragnieniem było wprowadzenie oświeconych idei, rozwój Rosji. Dbała o kulturę i edukację, zarządziła obowiązkowe szczepienia na ospę. W głębi serca była samotną kobietą, piekielnie inteligentną, ale nie mogącą decydować o własnym życiu.

Script logo
Design marcinkaczmar.pl