inteligentne instalacje klimatyzacja wrocław szkolenia pracownicze gdynia rusztowania elewacyjne plenerowe sesje ślubne warszawa agencja public relations warszawa

Dalajlama

XIV Dalajlama, Tenzin Gjaco – jest zarówno duchowym, jak i politycznym przywódcą Tybetu. Urodził się 6 lipca 1935 roku w rodzinie rolników, w niewielkim domu położonym w Taktser, w północno wschodnim Tybecie. W wieku dwóch lat został rozpoznany jako inkarnacja XIII Dalajlamy – Tubtena Gjaco; nosił wówczas imię Lhamo Thondup. Pierwszą oznaką był fakt, że urodził się owinięty pępowiną wokół szyi. Następne wydarzenie, które wiązało małego chłopca z przywódcami duchowymi było pojawienie się stada kruków niedaleko jego miejsca zamieszkania. Klasztorną edukację rozpoczął w wieku sześciu lat. W 1950 roku uzyskał pełnię władzy politycznej w Tybecie. Rok 1963 przyniósł wiele reform demokratyzujących kraj. Niestety sytuacja Tybetu wciąż się pogarszała. Mając to na uwadze, Dalajlama zaproponował wprowadzenie Pięciopunktowego Planu Pokojowego (1987), który zakładał:

  • Przekształcenie całego Tybetu w strefę pokojową.
  • Odstąpienie od polityki przesiedlania chińskiej ludności, zagrażającej istnieniu Tybetańczyków jako narodu.
  • Poszanowanie fundamentalnych praw człowieka i demokratycznych swobód Tybetańczyków.
  • Odtworzenie i ochrona naturalnego środowiska Tybetu oraz odstąpienie od produkcji broni nuklearnej i składowania odpadów radioaktywnych w Tybecie.
  • Rozpoczęcie poważnych rokowań, dotyczących przyszłego statusu Tybetu i stosunków między narodem tybetańskim i chińskim.

Chciał aby Tybet był pokojowym sanktuarium w sercu Azji. Niestety ani ta, ani inna propozycja rozwiązań pokojowych nie spotkała się z aprobatą Chin.

Dalajlama otrzymał w 1989 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Został doceniony za pokojowe działania na rzecz Tybetu i nawoływanie do zaprzestania stosowania przemocy i agresji. Doceniono również jego działalność na rzecz środowiska naturalnego. Od 1959 roku stał się laureatem ponad 84 nagród.

Script logo
Design marcinkaczmar.pl